The anime`s place

Buna! Bine ati venit pe forumul nostru. Bucurati-va de animeuri.

Acesta este un forum despre anime. Toti fanii pot sa isi spuna parerea, sa creeze povesti si sa se distreze.

AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Un cupidon indragostit .

In jos 
AutorMesaj
Pufi †
Admin
Admin

Data de inscriere : 03/01/2013
Varsta : 19
Localizare : Locul unde cineva se gandeste la mine...acasa

MesajSubiect: Un cupidon indragostit .   Vin Ian 04, 2013 12:35 pm

Heyy :P deci m-am gandit sa fac si eu un fic. Nu sunt chiar atat de buna , de 5 luni am inceput, dar totusi sper ca a iesit bine 8)

CAPITOLUL 1 - "Cartea Secretelor"

Picaturile reci ale ploii , mangaiau chipul catifelat al unei fete. Privea cerul cu ochii ei deschisi la culoare , sclipitori precum doua stele pierdute in universul infinit. Acesti ochi patrunzatori , spuneau povestea de demult a fetei , a bietei adolescente care incerca sa uite trecutul care o macina...Din acea zi , fata nu a mai avut puterea sa zambeasca , sa isi arate zambetul angelic ce umplea de bucurie orice chip al unui om. Era speciala , nu ca toate fetele , speciala prin simplul ei fel de a se comporta , speciala prin gesturile ei fine...speciala , foarte speciala...doar ca lumea nu stia cum sa o aprecieze indeajuns de mult.
Firele de par negre ca noaptea , ii atingeau chipul umed de la lacrimile amare ce de la un timp, ii inundasera viata, formand un rau de amaraciune...Parul ei , atat de negru , matasos si lung. Parca ar fi fost parul unui inger, trimis pe pamant, sa imparta bunatate si bunavointa , mai ales iubirea care in ziua de azi , e foarte grea de gasit . Acest cuvant special , pe care atunci cand il auzi , simti fiori si incerci sa intelegi ce inseamna. Iubirea frateasca si iubirea intre doi oameni indragostiti. Corpul ei , bine definit in slaba lumina care intra printre norii grei...slabit si inghetat.
In toate aceste momente de recuperare, numele fetei fu strigat din capatul drumului. Bruneta tresari usor apoi, rasufla greu. Picioarele numai o tineau mult, iar, la a doua strigare a numelui ei , genunchii i s-au inmuiat. Cazu pe o parte ,intr-o balta de noroi, iar vocea se auzi din nou si mai tare , urmata de niste pasi grabiti.

◘ Dupa cateva minute ◘

Bruneta era intinsa pe un pat din puf de lebada , inconstienta. Frigul si foamea au fost de vina...Numai voia sa traiasca intr-o asemenea viata , chiar daca stia ca natura ei de cupidon este nemuritoare. Doar ca , un cupidon suparat mai poate imparti iubire ?! Nu se stie exact , se stie doar ca , trist timp de mai multe luni intregi , un cupidon poate chiar muri...
Langa patul ei , statea o doamna in varsta de aproximativ 50 de ani , cu toate ca arata ca o femeie in varsta de 20 de ani. Aceasta era sefa cupidonilor , batrana Tsunade , stricta, impunatoare si blanda in acelasi timp. Intelegea orice fel de problema , indiferent cat de dificila ar fi fost .
Nu trecu mai mult de trei minute -care au parut o eternitate pentru Tsunade-iar bruneta isi deschise incet un ochisor, privind printre genele arcuite si lungi , de culoarea abanosului. Stramba putin din nasul ei micut , datorita luminii puternice din camera , dupa care Tsunade ii spuse :"Daca vei mai continua asa, vei fi moarta in mai putin de o luna, Hinata! Trebuie sa te aduni si sa uiti de tot ce a fost in trecutul tau amar !" , dupa care , bruneta se incrunta si gandindu-se la prietenii pe care si-i facuse in lumea oamenilor, accepta sa-si uite trecutul. Dupa atatea intamplari "grandioase" , Hinata numai dorea sa tina aceasta povara pe spatele ei, insfarsit voia sa incerce sa devina alt om, mai bine spus cupidon. Bunica Tsunade o ajuta sa se sprijine de perna facuta din puf de gasca, invelita intr-o catifea albastra de mare calitate. Bruneta isi simtea toate oasele de cauciuc , obosita si sleita. Ii spuse bunicii ca isi doreste doar sa doarma si s-o lase putin singura. Blonda Tsunade facu intocmai, parasind camera luxoasa si pierzandu-se in zare pe coridorul lung al sediului cupidonilor.

◘ Hinata povesteste ◘
Asa , insfarsit sunt eu , singura si doar cu corpul meu. Imi mut o palma pe obrazul invinetit de cazatura zdravana pe care am avut-o in urma cu aproximativ o ora. Spun in gandul meu niste cuvinte , dupa care in jurul palmei mele aparu un abur alb , cald si placut, cu care , in cateva secunde , m-am vindecat . E puterea mea speciala. Cu mare greutate , cu chiu si vai mi-am mutat palma pe burta, facand acelasi procedeu de mai devreme , doar ca de aceasta data nu a durat atat de putin. Dupa ce m-am vindecat , am decis sa fac tot ce trebuia ca sa devin precum un om normal. Nu voiam sa se afle ca sunt ce sunt, toti prietenii mei m-ar face o mincinoasa, plus ca, Tsunade s-ar fi suparat foarte rau.
Ma deplasez usor , mutandu-ma cu mare grija si ajungand intr-un final la marginea patului. Stau in fund pe plapuma , astfel incat varful degetelor de la picioare sa atinga podeaua facuta din lemn de cires si lacuit cu mare grija de mesteri priceputi. Dupa ce imi mai adun foretele , ma sprijin cu palmele fine de pat , imping in picioare si reusesc sa ma ridic. Ma dezechilibrez putin , acest lucru facandu-ma sa cad pe pat , doar ca nu ma las ! Din nou ,incerc si incerc pana cand reusesc sa ma tin pe picioare. Imi spun in gand ca totul o sa fie bine, si fac un pas care m-a durut drept in adancul sufletului. Scot un geamat adanc dupa care mai fac un pas, si inca unul. Am ajuns in fata oblindei blondei. Ma privesc si vad acea sclipire din ochii mei mari. "O sa fie bine !"-imi spun eu in gand-dupa care ma duc inspre pat , asezandu-ma apoi ridicandu-ma ca arsa speriata in sus. Ma uit in locul in care m-am asezat cu fundul , si observ ca era o carte veche , pe care nu scria nimic. Coperta era facuta din pamant , mai bine spus argila foarte maro care imi dadea fiori . Am continuat holbandu-ma la acea carte , dupa care , imi fac curaj si o iau in mana. Pe coperta aparu un scris luminat , intitulat "Secrete..."si normal , ca am deschis-o. Paginile erau aproape portocalii de vechi ce erau , iar toate colturile paginilor erau sfaramate. In unele locuri , cate o propozitie ba chiar cate un paragraf erau mazgalite cu marker negru. M-am decis sa o citesc, dar deodata , pe usa intra.......

Sper ca mi-a iesit bine :oops: :shock:
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Miss Hell
Grafician
Grafician

Localizare : Pe strada

MesajSubiect: Re: Un cupidon indragostit .   Vin Ian 04, 2013 12:42 pm

Prima!
Deci, ai avoluat. Chiar imi place mult cum ai descris. Actiunea e mai inceata, ceea ce e bine. M-ai indus putin in eroare. Ce e Hinata? Chiar vreau sa aflu acest secret si sa ma uimeasca. Greseli de tastare nu am vazut, ceea ce e bine.
Data viitoare ma anunti. Ja ne!

I'm here to protect you.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://theanimesplace.forumz.ro
๖̶ۣۜPucca
Grafician
Grafician

Data de inscriere : 05/01/2013
Varsta : 20
Localizare : Trebuie sa zic si asta /:) ?

MesajSubiect: Re: Un cupidon indragostit .   Sam Ian 05, 2013 11:53 am

Omg, imi place mult capitolul asta :o3
Trebuie sa recunosc ca m-ai indus in eroare de la inceput, am crezut ca era Sakura, dar de fapt era Hinata :o3
Imi place ce ai facut cu actiunea ;)
Sper sa ma anunti si pe mine cand aduci next-ul :*

Pucca te pupaceste dulce :*

~o0 Semnatura o0~

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aimi.
Critici
Critici

Localizare : In my world.

MesajSubiect: Re: Un cupidon indragostit .   Vin Ian 18, 2013 4:01 pm

♥ Pufi_Pufulet ♥ a scris:
Heyy :P deci m-am gandit sa fac si eu un fic. Nu sunt chiar atat de buna , de 5 luni am inceput, dar totusi sper ca a iesit bine 8)

CAPITOLUL 1 - "Cartea Secretelor"

Picaturile reci ale ploii ,[Virgula este pusa in plus, banuiesc ca acum ti-ai dat seama. Incearca sa recitesti cu voce tare] mangaiau chipul catifelat al unei fete. Privea cerul cu ochii ei [Nu are rost sa pui acel pronume, stim deja cui ii apartin ochii. Nu poate vedea cu unii care nu-i apartin!]deschisi la culoare , sclipitori precum doua stele pierdute in universul infinit. Acesti ochi patrunzatori , spuneau povestea de demult a fetei , a bietei adolescente care incerca sa uite trecutul care o macina...Din acea zi , fata nu a mai avut puterea sa zambeasca , sa isi arate zambetul angelic ce umplea de bucurie orice chip al unui om. Era speciala , nu ca toate fetele , speciala prin simplul ei fel de a se comporta , speciala prin gesturile ei fine...speciala , foarte speciala...doar ca lumea nu stia cum sa o aprecieze indeajuns de mult.
Firele de par negre ca noaptea ,[Alta virgula pusa aiurea. Stai linistita. La un moment dat si eu am avut aceasta problema. Poate inca o mai detin. Vei reusi cu timpul sa scapi de ea.] ii atingeau chipul umed de la lacrimile amare ce de la un timp,[Virgula] ii inundasera viata, formand un rau de amaraciune...Parul ei , atat de negru , matasos si lung.[Puteai sa eviti aceasta repetare. Deja ai spus ca are parul brunet] Parca ar fi fost parul unui inger, trimis pe pamant,[Virgula] sa imparta bunatate si bunavointa , mai ales iubirea care in ziua de azi , e foarte grea ["Greu" este corect deoarece actiunea e foarte greu de indeplinit] de gasit . Acest cuvant special , pe care atunci cand il auzi , simti fiori si incerci sa intelegi ce inseamna. Iubirea frateasca si iubirea intre doi oameni indragostiti. Corpul ei ,[Virgula] bine definit in slaba lumina care intra printre norii grei...slabit si inghetat [banuiesc ca te referi la trupul ei. Trebuia sa precizezi mai devreme, nu cand ai trecut la povestirea unui peisaj].
In toate aceste momente de recuperare, numele fetei fu strigat din capatul drumului. Bruneta tresari usor [,] apoi, [Fara virgula aici] rasufla greu. Picioarele numai o ["Nu o mai". Poti sa citesti again si imi vei da dreptate. Suna rau.] tineau mult, iar, la a doua strigare a numelui ei , genunchii i s-au inmuiat. Cazu pe o parte ,intr-o balta de noroi, iar vocea se auzi din nou si mai tare , urmata de niste pasi grabiti.

◘ Dupa cateva minute ◘

Bruneta era intinsa pe un pat din puf de lebada , inconstienta. Frigul si foamea au fost de vina...Numai voia ["Nu mai"] sa traiasca intr-o asemenea viata , chiar daca stia ca natura ei de cupidon este nemuritoare [Nu are sens: cum adica natura de nemuritoare? Puteai zice ca viata sa de cupidon e nemuritoare]. Doar ca , un cupidon suparat mai poate imparti iubire ?! Nu se stie exact , se stie [Te-ai repetat] doar ca , [Fara virgula. Plus "a fost"] trist timp de mai multe luni intregi , un cupidon poate chiar muri...
Langa patul ei , statea o doamna in varsta de aproximativ 50 [Evita cifrele! Nu isi au locul intr-un text literar!] de ani , cu toate ca arata ca o femeie in varsta de 20 [Din nou, evita cifrele!] de ani. Aceasta era sefa cupidonilor , batrana Tsunade , stricta, impunatoare si blanda in acelasi timp. Intelegea orice fel de problema , indiferent cat de dificila ar fi fost .
Nu trecu mai mult de trei minute -care au parut o eternitate pentru Tsunade-iar bruneta isi deschise incet un ochisor, privind printre genele arcuite si lungi , [Virgula] de culoarea abanosului. Stramba putin din nasul ei micut , datorita luminii puternice din camera , dupa care Tsunade ii spuse :"Daca vei mai continua asa, vei fi moarta in mai putin de o luna, Hinata! Trebuie sa te aduni si sa uiti de tot ce a fost in trecutul tau amar !" , dupa care , [Virgula] bruneta se incrunta si gandindu-se la prietenii pe care si-i facuse in lumea oamenilor, accepta sa-si uite trecutul. Dupa atatea intamplari "grandioase" , Hinata numai ["Nu mai"] dorea sa tina aceasta povara pe spatele ei, insfarsit ["In sfarsit"] voia sa incerce sa devina alt om, mai bine spus cupidon. Bunica Tsunade o ajuta sa se sprijine de perna facuta din puf de gasca, invelita intr-o catifea albastra de mare calitate. Bruneta isi simtea toate oasele de cauciuc , obosita si sleita. Ii spuse bunicii ca isi doreste doar sa doarma si s-o lase putin singura. Blonda Tsunade facu intocmai, parasind camera luxoasa si pierzandu-se in zare pe coridorul lung al sediului cupidonilor.

◘ Hinata povesteste ◘
Asa , insfarsit ["In sfarsit"] sunt eu , singura si doar cu corpul meu. Imi mut o palma pe obrazul invinetit de cazatura zdravana pe care am avut-o in urma cu aproximativ o ora. Spun in gandul meu niste [Nu suna bine sa spui acest cuvant. Pe cuvant, eu una nu-l agreez.] cuvinte , dupa care in jurul palmei mele aparu un abur alb , cald si placut, [Virgula] cu care , in cateva secunde , m-am vindecat . E puterea mea speciala. Cu mare greutate , cu chiu si vai [Expresia este "cu chiu cu vai". Pe langa, nu o poti folosi langa alte cuvinte ce semnifica acelasi lucru!]mi-am mutat palma pe burta, facand acelasi procedeu de mai devreme , doar ca de aceasta data nu a durat atat de putin [Doreai sa zici "atat de mult", nu? Pentru ca altfel nu are sens.]. Dupa ce m-am vindecat , am decis sa fac tot ce trebuia ca sa devin precum un om normal. Nu voiam sa se afle ca sunt ce sunt, toti prietenii mei m-ar face o mincinoasa, plus ca, [Virgula] Tsunade s-ar fi suparat foarte rau.
Ma deplasez usor , mutandu-ma cu mare grija si ajungand intr-un final la marginea patului. Stau in fund [Doar mie imi suna urat acest cuvant? Ai grija la exprimare!] pe plapuma , astfel incat varful degetelor de la picioare sa atinga podeaua facuta din lemn de cires si lacuit cu mare grija de mesteri priceputi. Dupa ce imi mai adun foretele , ma sprijin cu palmele fine de pat , imping in picioare si reusesc sa ma ridic. Ma dezechilibrez putin , acest lucru facandu-ma sa cad pe pat , doar ca nu ma las ! Din nou ,incerc si incerc pana cand reusesc sa ma tin pe picioare [Evita repetarea unui cuvant, oricat ti-ar placea sa nu o faci. Nu este Ok]. Imi spun in gand ca totul o sa fie bine, si [Inainte de "si" nu se pune virgula! Esti clasa a cincea, nu? Trebuia sa cunosti acest lucru. Mai multa atentie pe viitor.]fac un pas care m-a durut drept in adancul sufletului [Nu ai folosit bine expresia. Un pas, atunci cand esti ranit, te poate durea, insa nu in inima.]. Scot un geamat adanc dupa care mai fac un pas, si inca unul. Am ajuns in fata oblindei blondei. Ma privesc si vad acea sclipire din ochii mei mari. "O sa fie bine !"-imi spun eu in gand- [Pune virgula aici!] dupa care ma duc inspre pat , asezandu-ma apoi ridicandu-ma ca arsa speriata in sus [Pleonasm. Nu te poti ridica in jos]. Ma uit in locul in care m-am asezat cu fundul [Mi-am spus parerea despre acest cuvant.] , si observ ca era o carte veche , [Virgula] pe care nu scria nimic. Coperta era facuta din pamant , mai bine spus argila foarte maro [Nu suna bine. Pe buna dreptate acu'] care imi dadea fiori . Am continuat holbandu-ma la acea carte , dupa care , [Virgula] imi fac curaj si o iau in mana. Pe coperta aparu un scris luminat , intitulat "Secrete..."si normal , [Virgula] ca am deschis-o. Paginile erau aproape portocalii de vechi ce erau , iar toate colturile paginilor erau sfaramate. In unele locuri , cate o propozitie ba chiar cate un paragraf erau mazgalite cu marker negru. [Ai spus ca in acea carte nu este scris nimic] M-am decis sa o citesc, dar deodata , [Virgula] pe usa intra.......

Sper ca mi-a iesit bine :oops: :shock:

Idee: Destul de originala, dupa mine. Nu am mai intalnit-o.

Titlu: Se potriveste, insa parca nu atrage suficient.

Descriere: Ai si nu ai. Axeaza-te pe sentimente, te rog. Dupa cum ai povestit, Hinata pare nonsalanta, indiferenta de fostii sai prieteni. Asta nu este Ok. Pe langa, nu ai reusit sa ma faci sa intru in pielea personajelor, sa traiesc fiecare durere a ei.

Actiune: La limita, as spune. Sti din ce cauza.

Dialog: Nu ai mult si nici nu e sec.

Estetica: Nu-mi place. Pui in evidenta text-ul, nu titlul. Vorbind de fondurile pe care le folosesti.

Greseli de tastare/ortografie: Ti le-am spus mai sus.

Punctuatie: Ai observat problema punctelor, nu?

Ok. Asta a fost tot. Nu vreau sa te superi pe mine, chiar nu vreau. Sper ca te va ajuta. Fericire

Edit: Pt adminul "inteligent" care a mutat acest fic la Cosul de Gunoi: un fic blocat se duce la Fan Ficuri blocate!

Frumusetea nu poate fi imaginata. Abia atunci cand o vezi poti exclama, linistit, "wow".
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://yourcreativity1.blogspot.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Un cupidon indragostit .   

Sus In jos

Un cupidon indragostit .
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» E indragostit de tine?
» ZODIA VARSATORULUI
» ZODIA BERBECULUI
» Secretele amoroase ale zodiilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
The anime`s place :: Anime :: Fan Fic-uri :: Fan Fic-uri blocate-